Antalya Kepez Belediyesi Odak Yapı Mimari ve Çevre Düzenleme Fikir Projesi Yarışması
2016 | 2 | antalya | Kepez Belediyesi

Proje alanı , bir yüzünü tabiata bir yüzünü kente dönmüş  doğal yapısını korumuş bir tepedir. Ancak süratle etrafı yeni yapılaşmalarla çevrilmektedir. Tepenin kent panoramasına hakim oluşu alanı özel, özgün ve değerli kılmaktadır.

Projenin yaklaşımı kentin doğal zenginliğine anıtsal bir çerçeveden bakılmasını sağlamaktır.Çerçeve, Antalya'ya özel bir çerçeveden bakılmasını sağlaması yanında Antalya'nın da Kepez'e bakmasını önermektedir.

Çerçeveler  ve onların oluşturduğu odak yapı doğaya değip geçen bir iz gibi kendini belli eder. Yapı doğaya sadece gerekli olduğu yerlerden temas eder. Doğaya ilişmez onu doğal bırakır. Odak yapıya ana giriş aksının dışında sadece patikalarla ulaşılır. Patika yollar arazinin doğal yapısına uygun düzenlemelerdir. Ziyaretçilere patikalarda yürüyüş , gezinti , dinlenme ve seyir olanaklı bir doğa deneyimi sunmak amaçlanmıştır.

Odak yapı 3 podyumdan oluşur. Tüm podyumlar yüklendikleri yada yüklenecekleri işlevlerle geliştirilebilecek potansiyallere zemin hazırlarlar. Aynı zamanda tüm podyumlar 360 derece seyir olanağı sağlar. Odak yapı her noktasında kılcal sızmalarla doğayla güçlü ilişkiye girer.

Odak yapı doğanın doğal bir parçası gibi davranır. Ancak ölçülü anıtsallığı aynı zamanda kentin basit ama etkili bir simgesine dönüşür.

Özellikle gece aydınlatmaları ile bu simge Kepez'in tacına dönüşür.