Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası
2014 | ödülsüz

Konum

 

Yapı Kocasinan Bulvarı üzerinde yeralmaktadır. Geniş bulvarın karşı tarafında oldukça büyük bir yeşil alan olan İnönü Parkı bulunmaktadır. Arsanın bulunduğu çevre gelişme alanıdır. Kent merkezinden yaklaşımda trafik ulaşımı açısından ters konumda olsa bile, sanayi odası ve arsanın yanındaki otellerin kullandığı ve arsanın arkasında kalan  servis yolu yapıya ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

 

Tasarım ilkeleri

 

Yapı işlevlerin oluşturduğu ilişkilerin organizasyonundan hareketle tasarlanmıştır. Temel olarak 3 işlevin (ofis, toplanma, ve yeme-içme) kendi içlerinde bağımsız ve esnek kullanıma olanak vereceği ancak birbirleri ile ortak bir mekanda buluşmalarını sağlayacak  bir düzende çözülmüştür.

 

Mimari ve Sürdürülebilirlik

 

Yapının tasarlanmasında sürdürülebilirlik ilkeleri etkili olmuştur.Bu kapsamda enerji kayıplarını en aza indiren tüm olanaklar kullanılmıştır. Kendi enerjisini üretebilen ve geridönüşüm olanaklarını etkin kullanabilen Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası LEED yeşil bina sertifikasına aday olmayı amaçlamaktadır.

 

Sistemlerin Çalışma Biçimi

 

Yapının toparlaycı  elemanı olan örtü yeşil çatı olarak düşünülmüştür. Aynı zamanda  örtü oluşturduğu çift kabuk sistemi ile mekanlar arasında hava koridoru sağlamaktadır. Yine bu örtü yağmur suyu toplama ünitesidir ve güneş santralıdır. Bu örtü aynı zamanda ofisler ile toplantı salonları ve restoranın ortasında ki avluyu örten bir saçaktır. Yapı kullanım konforuna yönelik ve enerji verimliliğine uygun  otomasyon sistemi ile işletilecektir. Gün ışığına göre otomatik ayarlanan aydınlatma sistemleri,ısı ve havalandırmayı kontrol eden sistemler, güneş ışığını otomatik kontrol eden cephe sistemleri yapının enerji kullanımındaki ekonomiyi kontrol edecekler ve enerji kayıplarını minimumda tutacaklardır.

 

Geri dönüşüm konusunda öncü bir yapı olmayı hedefleyen Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası, yapılan hesaplara göre alan ve yapı çatısının oluşturduğu su toplama alanı kapasitesiyle peyzaj alanlarının yıllık su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabilmektedir. Bu amaçla güneş santralı aynı zamanda su toplama ünitesi olarak çalışmaktadır. Ayrıca açık alanlar için de su toplama sistemleri ile alandaki tüm yağmur suları değerlendirilebilecektir. Gri su kullanımı sistemleri de bu yapıda önerilmektedir. Geri kazanımlı ve kullanıcı odaklı tasarlanan tüm mekanlar, engelli ulaşımı için kesintisiz olarak tasarlanmıştır.

 

Sonuç olarak   binaların çevre dokusuna verdiği zararları en aza indirmek, belli kazanımlarla gelecek nesillere aktarımını sağlamak mümkün. Bu bağlamda tasarlanan Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası ilk pasif bina nitelikli yapı olmayı ve kent dokusuna yeni çözüm önerileri getirmeyi hedeflemektedir.