İzmit Merkez Bankası
2013 | ödülsüz

Yarışma alanı bugün kent içi yola dönüşen eski E5 üzerinde bulunmaktadır. Ancak bu yol alt geçişe dönüştürülmüştür.  Batısında kapalı spor salonu, doğusun da ise fabrika yolu ile sınırlıdır. Yarışma alanına fabrika yolu ve İstanbul-Ankara yolundaki yan yoldan giriş yapılabilmektedir.

 

Proje Merkez bankası temel fonksiyonu olan para sirkülasyonu ve buna ait mekânların gizlendiği buna karşılık müşteri ve çalışanların kullandığı mekanların  ön plana çıkartıldığı kurgu  tasarımın ana yaklaşımıdır.

 

Bu amaçla bodrum katlar ve zemin katın bir bölümü para sirkülasyonuna ve teknik mekanlara  1 ve 2. katlar yönetim ofisleri ile sosyal alanlara ayrılmıştır.

 

Yapıya Fabrika caddesi üzerinden girilir. Giriş kapısı ve giriş tesisleri burada konumlanmıştır. Hem ziyaretçi hem personel bu kapıyı kullanır. Ayrıca banka zırhlı araçları da bu kapıdaki kurt kapanından geçerek yapıya ulaşır. Bu kapıdan geçen personel ve ziyaretçiyi binanın girişi karşılar. Bu girişte personel ve ziyaretçi ayrı güvenlik noktalarından geçek kendi mekânlarına ulaşırlar.  

Banka zırhlı araçları ile gelen banka müşterisi ise zemin kat güney cephesindeki kendilerine ayrılan alandan müşteri holüne ulaşırlar.

Merkez bankası zırhlı araçları ve binaya ulaşım diğer banka araçlarından ayrılmıştır. Bu araçlar ana girişi kullanabilecekleri gibi kuzey batıdaki girişi de kullanabileceklerdir.

 

Zemin katta yer alan müşteri holü bankanın prestij mekanı olarak ele alındı bu mekanda tasarlanan galeri boşluğu mekana derinlik katar ve haraketli bir iç mekan yaratır. Bu mekan yapının dış algısını da şekillendirir.

İşlevsel kurgu, paranın banka içindeki hareketi ile Bankadan dışarıya veya içeriye para hareketinin birbirine karışmasını önleme ve güvenlik üzerine geliştirilmiştir.

 

Güvenlik, yapı imajında temel bir yaklaşım olmasından çok kendini hissettirmesinin daha uygun olacağını düşündük.