Lüleburgaz Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yarışması
2013 | mansiyon
1-Tasarım Kararları:
 
Terminal alanı kent merkezinde değildir. Güney yönünde D100 (Murat Hüdavendigar) Doğu Yönünde istiklal caddesi ile Batı ve Güney Yönünde görsel olarak yeşil alan sayılabilecek mezarlık alanı ile sınırlanmıştır. 
Yapı, içindeki araç trafiğini gizleyecek şekilde konumlandırılmıştır. Yapı aynı zamanda Yayaların Murat Hüdavendigar ve İstiklal caddelerinin her noktasından ulaşabildiği ancak terminal trafiğin dışarıya yansıtılmadığı bir filtre görevi görmektedir. 
Günümüzde hızla değişen işlevsel kullanımlar yapıların imajlarını da etkilemektedir. Örneğin burada olduğu gibi bir müddet sonra yapı başka bir işlev ile yoluna devam etmek zorunda kalmaktadır.
Hatta dönüştürülmesi istenen işlevden bile başka kullanımlar söz konusu olabilir. Bu amaçla yapının bir işlevi yansıtacak imajı yerine yapının kendini ifade etmesini daha doğru bulduk.
Yapıya iki caddenin köşesinden girilebildiği gibi bu iki cadde boyunca uzanan yarı geçirgen cephelerden de ulaşılabilmektedir. Terminal’e girildiğinde iki ayrı hol yolcuyu karşılamaktadır. Özellikle bilet satış holü gürültü ve yoğunluğu nedeni ile yolcu bekleme salonundan ayrı konumlandırılmıştır. Yolcu bekleme salonu ve sosyal mekânlar (1.kattaki yeme içme mekânı) hem kırsal hem de şehirlerarası taşıtları kontrol edebilecek konumda yerleştirilmiştir. Bilet holü terminalin diğer alanlarından biraz soyutlanmıştır. Ayrıca firmalar için bilet satış mekânlarının üzerinde arşiv ve depo alanları önerilmiştir. Terminalin tüm mekânları peronları izleyebilecek konumda yerleştirilmiştir.
Yapıda kısıtlı bir malzeme çeşitliliği kullanılmıştır. Cepheler, ısı izolasyonlu prekast beton panel olarak (fibrobeton) tek malzeme olarak düşünülmüştür. Yapı uygulamasında zorlayıcı ve ekonomik olmayan çözümlerden kaçınılmıştır.
 
2-Ulaşım Kararları: 
 
Şehir içi yola dönüşmesine rağmen D100 (Murat Hüdavendigar) caddesi yine de şehirlerarası bir arterdir. Ve bu arter üzerinden terminale trafik bağlantısı vermek doğru değildir. Bu nedenle terminalin giriş çıkışı kavşağa da uzak bir noktadan mevcut durum da gözetilerek İstiklal Caddesinden verilmiştir. Böylece Murat Hüdavendigar ve İstiklal caddelerinin kesiştiği noktadaki kavşak hem terminale girişte hem de çıkışta her yöne rahatlıkla ulaşma olanağı vermektedir. Bu kavşaktaki kontrol trafik ışıkları ile sağlanacaktır. Işıklı kontrol ayrıca trafiğin yoğun olacağı bu alanda ulaşımı yavaşlatması açısından tercih edilmiştir. Terminal içindeki araç trafiğinin tümü tek noktadan kontrol edilmektedir. (şehirlerarası otobüsler, kırsal alan minibüsleri ya da otobüsleri, taksiler ve otopark alanı) bu trafiğin terminal içinde birbirine karışmadan işlevini yerine getirmesi sağlanmıştır. Terminale gelen yolcuların isterlerse terminalin kapalı alanına girmeden otobüs ve şehir içi minibüs hatlarına ulaşmaları sağlanmıştır.