7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Proje Yarışması
2014 | ödülsüz

 Mevcut konut stoğunun %77’sinin son 30 yıl içinde inşa edilmiş oluşu kentleşme sürecini ne kadar hızlı yaşadığımızı gösteriyor.

Hızlı kentleşme yoğunluğu, yoğunluk yığılmayı, yığılma ise ölçeği etkiliyor.
Artık alışa gelinen ölçeğe sahipkent  mekanların üretilmesi olası değil. Bu durum hızla geleneksel alışkanlıklarımızın yani meydan kavramı, sokak kavramı, mahalle kavramı, komşuluk ilişkisi gibi kentlerimizin mekanlarını oluşturan bağlamların değişmesini zorunlu hale getiriyor. Konut kavramı uzunca bir süredir, yaşanılacak, hayatın geçirileceği anılarımıza dair mekanlardan çok, bir an önce ranta dönüştüreceğimiz birer araca dönüştü.
Bu projede gelenksel mekan şemalarımızdan avlu kavramı ile yeniden yorumlamaya çalıştığımız komşuluk ilişkisine çözüm arandı. Özellikle Ege bölgesine ait dış mekan yaşam çeşitliliği avlular ve avluların oluşturduğu arkadlı mekan kullanımları ile yeniden kurgulanmaya çalışıldı.
Bu projede artık imar yasalarına girmesi gereken en az 20 daireyi geçen bloklarda bloğa ait komşuluk ünitesi için yer ayrılması zorunluluğu önerildi.
 
Proje iki ana soruna çözüm arandı.
1- Konut çözümlerinin bölgenin başka alanlarında da kullanılabilmesi
2-Sanal da olsa verilen araziye uygun çözümün aranması
 
Önerilen konut çözümleri 2 tip blokta toplandı.
 
A Blok 
Bu yapıda hem düz arazi hemde çeşitli eğimli arazilere uyum sağlayacak plan tipi geliştirildi. Bloğun zemin katı çeşitli kademelere oturabilme özelliğine sahip. Aynı zamanda bloğun üst katları ise zemin kademelenmesine, yön ve arazinin durumuna göre kademelenebilmekte ve teraslarda önerilen komşuluk ünitelerini oluşturmaktadır.
Bu yapıda önerilen standart konut tipi  3+1  dir. Ancak bu tip Aynı büyüklük içinde 2+1 ve 1+1 konut tipine de olanak sağlamaktadır. 
Bu olasılıklar 3+1, 2+1, 1+1, konut tipinin oranları uygulanacağı yerdeki talebe göre tesbit edilebilecektir.
 
B Blok
Bu yapı noktasal bloktur. Vaziyet planlarında eğimli yada düz arazilerde imar planın durumuna göre serbestçe kompozisyon oluşturmayı sağlamaktadır. Bu sebeple kat ebadı minimumda tutulmuştur.
Bu bloğu her katı temel olarak 2+1 standart 4 daireden oluşmaktadır. Bu daireler dış ölçüleri sabit tutularak 3+1, 1+1, ve 4+1 dubleks konut tipi üretilebilmektedir. Bu olasılıklar daire tipinin oranları uygulanacağı yerdeki talebe göre tesbit edilebilecektir.
Bu bloğun bir diğer özelliği ise kat adedinin mevcut şartlara göre düzenlenebilmesidir. Bu amaçla blok çekirdekleri mevcut mevzuata uygun çözülmüştür.
Bu blokta da katlarda ve çatıda komşuluk üniteleri ve kat bahçeleri oluşturulmuştur.
 
Genel Yerleşim ve Kararlar:
 
Arazi 3 ana bölümden oluşmaktadır ve oldukça eğimli bir yapıya sahiptir. Daha sonra da kullanılacak olan konut tipi bloklarının yerleşim biçimi bu arazide denenmiştir.
Konut ve okul arazisi kademelendirilerek bu kademelere önerilen avlular tasarımın temelini oluşturmaktadır. Konut mimarisinde beyaz rengin hakim olduğu bir cephe düşünülmektedir. Metal renkli alüminyum panjurlar ve cam balkonlar cephe karekterini oluşturur. Kat bahçeleri veya komşuluk üniteleri ise cepheye gölgelikli derinlik katar. Ayrıca cephede yer yer seramik kullanılacaktır.
 
Ticari Avlu
Konut arazisi 117.00 kotunda ki avlu ile başlamaktadır. Bu avluda gündelik ticaret düşünülmektedir. Bakkal, manav, kasap, berber, çiçekçi, büfe, gazeteci, kitapçı, kurutemizleme gibi gündelik ihtiyaçların karşılanacağı bu alanda ticaretin küçük tutulması önerilmektedir. Bu alan mahallenin esnafı için ayrılacaktır. Bir ölçüde mahalle esnafı kavramı yeniden canlandırılmak istenmiştir.
 
Konut Bloklarının Oluşturduğu Kademeli Avlu
Bu avlu sosyal tesisleri ve rekreasyon alanlarını kapsamaktadır. Trafikten tamamen arındırılmış. Dingin ve peyzaj ağarlıklı tasarlanmıştır. 
Yüzme havuzu, kafe, fitness ve spor salonları, çocuk oyun alanları, kapalı yüzme havuzu bu alanda düşünülmüştür. 
Tüm bloklar için eğimden yararlanılarak konumlandırılan otoparklar önerilmiştir.
 
Okullar
Genel konsepte uygun olarak okullar iç avlulu düşünülmüştür. Ayrıca okulların oluşturduğu dış avlular ve bu avluları tarifleyen saçaklar eğitim külliyesini anımsatmaktadır. Avlular tören ve tenefüs amaçlı kullanılabileceği gibi iki avluyu bağlayan açık amfi çok maksatılı olarak etkinliklerde kullanılabilir.Okulların geniş iç avluları (İç Bahçe) okul mekanlarına aydınlık ve ferah bir ortam sağlar.