Anamur Atatepe Sosyal Merkezi ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması
2014 | mansiyon | Anamur

 

“Top beleni” Anamur için bir tepe olma özelliğinden daha çok anlam ifade etmektedir. Özellikle kentin her noktasından her pencereden görülebilir olması kent belleğini etkilediği gibi Anamurun birkaç simge değerinden birisi konumundadır.

Tasarım bu simge değeri taçlandırmak amacı ile kurgulanmıştır. Hem gündüz hem de özellikle gece görünüşü ile Anamur kent imajına yeni bir katkı önermektedir. Mütevazi olmanın aksine kentin bir değerinin öne çıkartılmasının o kentin ekonomik yaşantısına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Bu aynı zamanda kentin markalaşma konusundaki çabalarına da bir katkıdır. Önerinin sadece kentlinin değil özellikle misafirlerin uğramadan geçmeyeceği bir merkez olması istenmiştir. Bu nedenle mekanların heyecan verici olması için çaba sarfedilmiştir. Ayrıca tepenin etrafında bir yürüyüş parkuru planlanmış kent merkezini tepeye bağlayan bir bisiklet parkuru da önerilmiştir.

Tasarım 3 katmandan oluşmaktadır.

Tasarımın odağı konumundaki festival alanı tüm kullanımların başlangıç noktasıdır.

1.Katman

Seyir işlevi katmanıdır. Burada amaçlanan Atatepe merkezine gelen ziyaretçinin 360 derece kesintisiz görüş açısına sahip terasta doğa ve manzaranın tam odağında ve etraftan soyutlanmış bir biçimde manzara ile başbaşa kalmasını sağlamaktır. Seyir terasına başlangıç noktasından bir rampa ile ulaşılır. Seyir terasınnın başlangıç ve bitiş noktaları ziyaretçiyi tekrar başlangıç konumuna ulaştırır. Teras da kentin uzak yakın tüm noktalarının ve arkadaki dağların izlenmesi hem çıplak gözle hem de dürbün yardımıyla yapılabilir. Teras aynı zamanda festival alanındaki etkinliklerin izlendiği doğal bir platodur.

2.Katman

Restoran olarak düşünülmüştür. Restoran da seyir terası gibi manzaradan ençok faydalanmak amacı ile biçimlenmiştir. Restoran yarı kamusal yapısı ile kamusal alanlardan bir miktar ayrıştırılmıştır.

 

3.Katman

Kamusal etkinlik alanları olarak düşünülmüştür. Festival alanından bir amfi yardımı ile ulaşılan bu alanda tüm etkinlikler içim mekanlar kurgulanmıştır.

Performans, müzik, küçük tiyatro gibi etkinlikler için festival alanından ulaşılan amfi tiyatro kullanılacaktır. Ayrıca restoranın iç duvarında oluşturulan sinevizyon ekran yardımı ile sinama benzeri etkinlikler de bu amfiden izlenebilecektir.

Amfi den izlenecek tüm etkinliklere arka plandaki Anamur kent silüeti eşlik edecektir. Bu katmandaki alanda ayrıca kafeterya çok maksatlı salon yönetim kokteyl ve sergi alanı yeralmaktadır. Anamur için simgesel değeri olan ramazan topu da bu alanda sergilenmektedir. Bu alan yapı etrafındaki yaya yolları ile festival alanına ve otoparklara bağlanmaktadır.