Borusan Mutluluk Fabrikası Kreş Yarışması

2000 | Eğitim

1. YAKLAŞIM
Kreş ve, özellikle, anaokulları çocuklar için değil, anne- babalar için tasarlanırlar. Çocukların hoşlanacağı varsayımıyla yapılan tüm tasarımlarda hedef, aslında çocuklar değildir. Bu nedenle masal şatosu, palyaço vb. biçimlerde, Venturi'nin deyimiyle, “ördekler” veya boya fıçısına düşmüş anaokulları ortalığı doldurmuştur. (Resim 1, 2, 3)
 
Önerimiz biçimsel imgelere değil, mekanın atmosferine ve olanaklarına tutunmaktadır. Girişten itibaren tüm okul mekanları gündelik yaşamda karşılaşılan mekanlardan farklılık gösteme eğilimindedir. Giriş mekanı yüksektir. Girilen ana mekan ışığın dodurduğu, adeta okulun meydanıdır. Gündelik yaşamın geçtiği grup odaları dışa yere kadar açılan cam çeperleri ve dik açıdan kurtulmuş tavanları ile çocuklara yeni bir deneyim sunmayı vaat eder.
 
Anaokulunda temel mekan “grup odası” olmakla birlikte, tüm okul bir yaşam sunar. Önerimizde mekan sürekliliği, akışkan mekanlar, üçüncü boyutta mekan zenginliği, bahçeye açılım, çok işlevli kullanımlar tasarım yaklaşımının özetidir.
 
Yapı biçimini oluşturan, şet çatılı fabrika silüeti ise, kütlenin imgesini oluşturur. Bu “fabrika çatısı” imgesi, hem yapının yer ile ilişkisini kurgular, hem de tasarımın tavizi olarak anne-babaları hedefler.
 
2.ÇOĞALTMA
Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan Kreş/Anaokulu, 60 kreş ve 90 anaokulu olmak üzere 150 kişi kapasitesinde tasarlarlanmıştır. Tasarımda arsanın geometrisi, alanın doğusunda yer alan park ile bütünleşme potansiyeli, arsadaki eğimin varlığı, biçimlenmeyi etkileyen unsurlar oldu. Başka bir alanda, şartlar değişeceği için, tasarımının gelişimi farklılıklar gösterecektir. Değişmez olan, mekanın karakteri olacaktır.
 
Kapasitenin değişmesi, okulu oluşturan kolların azalması olarak tasarıma yansıyacaktır. Eğimin olmaması ise, az katlı çözümlere de olanak verecektir.